petak, 15. mart 2024.

VODIČ KROZ PRAVILNO IZVOĐENJE FASADE

U ovom vodiču ćemo istražiti ključne korake i smernice koje treba slediti kako bi osigurao da je tvoja fasada urađena kvalitetno, estetski privlačno i funkcionalno. Od pripreme površine do izbora materijala, izolacije, ugradnje fasadnih materijala i završnih radova, otkrićemo ti sve bitne aspekte koji će ti pomoći da napraviš fasadu koja će tvom domu dati novi sjaj i trajnost. Bez obzira da li si u procesu izgradnje novog doma ili renoviranja postojećeg, sledeće stavke treba da imaš u vidu.

Zašto je nova fasada pametna investicija?

  1. Zaštita od spoljašnjih uticaja- Kvalitetna fasada štiti unutrašnje strukture kuće od vremenskih uticaja kao što su kiša, sneg, vetar i sunce. Ovo može sprečiti oštećenje zida, buđ i propadanje materijala.
  2. Energetska efikasnost- Nova fasada može poboljšati energetsku efikasnost tvog doma dodavanjem izolacije ili upotrebom materijala sa boljim toplotnim svojstvima. Ovo može dovesti do nižih troškova grejanja i hlađenja.
  3. Povećana vrednost imovine- Ulaganje u novu fasadu može povećati tržišnu vrednost tvoje imovine. Estetski privlačna i dobro održavana fasada može privući potencijalne kupce i obezbediti bolje cene prilikom prodaje.
  4. Manje održavanja- Kvalitetna nova fasada može zahtevati manje održavanja i popravki u budućnosti, posebno ako se koriste i pravilno postavljaju kvalitetni materijali.
  5. Bolja životna atmosfera- Fasade koje su dotrajale ili buđave mogu negativno uticati na zdravlje tvoje porodice i tebe.

 Koje je pravo vreme za izradu fasade?

Fasade se ne rade kada je visok nivo vlažnosti u atmosferi! Vlažnost vazduha ne treba da prelazi 75%. Ako se ipak odlučiš za hladniji period, gledaj da temperatura ne pada ispod 5°C. Fasadu je idealno raditi u vreme kada je temperatura od 5°C do 30°C. Ne treba je raditi ni kada su jaki vetrovi ili magla. 

Šta treba odraditi pre fasade?

Pre izrade fasade poželjno je obaviti sve krovne i stolarske radovi na objektu, što uključuje i drenažne cevi i oluke, prozore i vrata,kao i da se ugrade sve instalacije.


Šta sve čini jedan fasadni sistem?

Od dodatne opreme potrebne su merdevine, mešač boje i ostali molerski alati.

Kada je u pitanju završni sloj fasade, tu dolazimo do izbora između kontaktne ili premazne fasade, ali i između brojnih vrsta završnih maltera gde spadaju:

  • Dekorativni malter na bazi sintetičkih,silikonksih i silikatnih materijala, mermernih punila, specijalnih aditiva, mikroarmiran sintetičkim vlaknima.
  • Akrilni malter – Tankoslojni dekorativni malter u pastoznom stanju izrađen na bazi visokokvalitetne akrilne emulzije, namenjen za zaštitu fasadnih zidnih površina. 
  • Silikonski malter – Osnova ovih maltera je silikonska smola. Najbolji su za objekte koji su izloženi ekstremnim vremenskim uslovima i za kuće sa ravnim krovom
  • Mineralni malter – Ovaj malter je na bazi kreča, cementa i minerala poput kvarca, mermera i granita. 

Samo kvalitet obećava dugotrajnost!

Fasadu je moguće postaviti na novom kao i na postojećem objektu. Kada je reč o novim objektima, sa radovima se može odmah početi, odnosno nakon što se završi krov, postave vrata i prozori i kada se završi sa instalacijama unutar objekta.

Prilikom postavljanja fasade na već postojećem objektu, pre samog početka radova potrebno je izvršiti proveru stanja postojeće fasade. Pregled se vrši prvo vizuelno, zatim kuckanjem, grebanjem, kao i proba kvašenjem. Ravnjačom se ispituje da li je podloga ravna. Nakon toga se proverava nosivost, neravnine i vlažnost podloge. 

Struktura fasade mora da bude takva da se toplotni mostovi ne mogu stvarati. Prilikom ugradnje vrata i prozora treba voditi računa da elementi budu postavljeni po propisu kako bi se osigurao zadovoljavajući kvalitet stanovanja, bez buđi.

Postavka fasade

  1. Faza - Lepljenje,postavljanje termoizolacionih ploča. Lepak služi da spoji izolaciju sa zidom i mora da bude kvalitetan. Lepak se nanosi duž oboda ploče i po sredini ploče tako da između ploče i podloge ne sme da cirkuliše vazduh.
  2. Faza - Nakon uspešnog postavljanja stiropora na njega se nanosi sloj lepka za rabiciranje preko koga se postavlja mrežica za armiranje (mrežica za stiropor). Ona se ne potapa u potpunosti u lepak, već se samo površinski prinosi. Kada se osuši prvi sloj lepka zajedno sa mrežicom. Preko njih se nanosi drugi sloj lepka za gletovanje.
  3. Faza - grundiranje. Nanošenje osnovnog premaza u boji fasade. Podloga obezbeđuje bolje prijanjanje maltera.
  4. Faza - Nanosi se dekorativni završni malter. 

Kroz ovaj blog, nadamo se da smo ti pružili korisne informacije i smernice kako bi uspešno izveo svoj projekat fasade. Bez obzira da li se odlučiš za renoviranje postojeće fasade ili postavljanje potpuno nove, važno je imati na umu da je pravilna izrada fasade ne samo investicija u estetiku tvog doma, već i u njegovu dugoročnu izdržljivost i vrednost.

Banca Intesa ti nudi kredite za unapređenje energetske efikasnosti. Investiraj u tehnologije koje štede energiju i ostvarite značajne finansijske uštede u tvom domu!

Nek TRI O bude tvoj saradnik! Celu ponudu možeš pogledati u tebi najbližoj TRI O prodavnici ili na sajtu

TRI O- Jedno mesto za sve pametne kupovine!


Napišite komentar