petak, 02. februar 2024.

KOJI USISIVAČ DA ODABERETE?

KOJI USISIVAČ DA ODABERETE?

Kada birate usisivač za dom, uzmite u obzir specifične potrebe i zahteve vašeg domaćinstva. Na tržištu postoji širok asortiman usisivača, a odluka o najpogodnijem zavisi uglavnom od naših potreba, očekivanja i raspoloživih resursa. Pre nego što odlučimo o kupovini novog usisivača, preporučljivo je razmotriti nekoliko faktora koji utiču na njegovu efikasnost i prilagodljivost. A koji su to faktori? 

USISNA SNAGA

Snaga usisavanja je ključ za efikasno uklanjanje prašine i prljavštine. Kada je u pitanju usisna snaga, mora se uzeti u obzir da punoća kese (ako imate usisivač sa kesom) umanjuje usisnu snagu, pa je dobro promeniti kesu čak i ako nije potpuno puna. Kod usisivača bez kese ovaj problem ne postoji, jer se jasno vidi koliko se prašine i smeća nakupilo u posudi za prašinu i po potrebi je ispraznite. Propustljivost filtera utiče i na snagu usisavanja, pa je važno da ih redovno čistite.

POVRŠINE KOJE ĆETE USISAVATI

Ako imate dom sa različitim vrstama podova, kao što su tepih, kamen i pločice, izaberite usisivač sa fleksibilnim priključcima. Ovo vam omogućava da lako prelazite između različitih površina, obezbeđujući efikasno čišćenje i održavajući vaš dom besprekorno čistim. Neki usisivači takođe dozvoljavaju duboko usisavanje, koristeći duboku četku (praktično kada se usisavaju dušeci).

FILTERI

Što se tiče filtera, dobro je znati da usisivač sa višeslojnim sistemom filtera (najbolje petoslojnim) i mikrofilterom hvata i najsitnije čestice prašine. Zato, prilikom izbora usisivača, preporučujemo usisivač sa antibakterijskim mikrofilterom ili trajni filter koji se pere u vodi. 

JOŠ JEDAN SAVET: U poslednje vreme HEPA filteri su u prvim redovima filtera koji najefikasnije zadržavaju male čestice i alergene.

NAPAJANJE

Danas usisivači više ne zavise samo od električne mreže, jer mnogi rade i na punjive baterije. To se ogleda u većoj pokretljivosti čišćenja, jer nema potrebe da obraćate pažnju na kablove koji vole da vam se sapliću pod nogama. S druge strane, moramo uzeti u obzir da baterijski usisivači imaju ograničeno vreme rada (15 minuta do 4 sata) i zahtevaju redovno punjenje u stanici za punjenje. Koju vrstu usisivača izabrati zavisi u potpunosti od vaših preferencija i načina života.

Ukratko o vrstama usisivača 

1. KLASIČNI Usisivači

Ako na prvo mesto stavimo jednostavnost korišćenja, onda su klasični usisivači ti koji zaslužuju odmah pominjanje. Klasični usisivači su pogodni za usisavanje svih vrsta podnih površina, jer je glavni dodatak četka, koja omogućava različita podešavanja. Ovaj tip usisivača odlikuje se velikim kapacitetom, sa do nekoliko litara prostora namenjenog za sakupljanje prljavštine, a većina njih radi sa tehnologijom tihog usisavanja, što znači da možete zaboraviti da vam se komšije žale da usisavate u pogrešno vreme. . Druge ključne prednosti klasičnih usisivača su njihova visoka izdržljivost, koja se manifestuje u neograničenom vremenu rada; niža nabavna cena, i veliki izbor različitih modela koji će zadovoljiti i najzahtevnijeg kupca. Šta je sa nedostacima? U slučaju usisivača sa kesama, kupovinom novih kesa ćete imati nešto veći trošak, dok je modele bez kesa potrebno temeljno očistiti nakon svake upotrebe.

2. ŠTAPNI Usisivači

Ako imate manje površine u stanu za čišćenje, preporučujemo kupovinu štapnog uspravnog usisivača, koji se posebno dobro ponaša pri čišćenju drvenih podova i tepiha. Zahvaljujući praktičnoj veličini, takvi usisivači se lako čuvaju, a uključuju i širok izbor dodataka koji vam dobro dođu kada želite da nešto brzo usisate. Štapni usisivači su takođe izuzetno lagani i jednostavni za upotrebu, uglavnom bežični, brzo se sklapaju i isplativi. Šta je sa nedostacima? Jedan od nedostataka bežičnog ili modeli baterija su da imaju manje snage i duže vreme punjenja.

3. Usisivači za mokro-suvo čišćenje

Ako vam je klasično usisavanje, a zatim pranje poda, previše dugotrajno i zamorno onda je mokro-suvi usisivač odličan izbor. Mokro-suvi usisivači nude efikasnu alternativu konvencionalnom pranju podova krpom i kantom i donose mnoge prednosti koje u velikoj meri olakšavaju čišćenje i usisavanje prljavih površina. Pored pranja (vodom), usisavanja i sušenja istovremeno, što umnogome skraćuje vreme čišćenja, mokro-suvi usisivači su takođe veoma lagani i praktični. Mogu se koristiti na širokom spektru površina, uključujući tvrde podove, tepihe, pa čak i staklo, a što je najfascinantnije, njihova sposobnost da upijaju tečnosti čini ih odličnim za čišćenje prosutog materijala. Šta je sa nedostacima? Uprkos brojnim prednostima, mokro-suvi usisivači imaju i neke nedostatke. Većina kvalitetnih mokro-suvih usisivača može biti prilično skuplja u poređenju sa konvencionalnim usisivačima, što znači da za neke potrošače može biti priličan finansijski teret. Pored toga, ovakvi usisivači zahtevaju redovno održavanje, koje podrazumeva redovno čišćenje filtera i pražnjenje posuda za vodu.

4. ROBOTI Usisivači

Da li želite da usisivač sam usisava dok ste na poslu? Onda je robotski usisivač pravi izbor za vas uz pomoć kojeg štedite vreme, a zahvaljujući naprednoj tehnologiji, mnogi modeli se mogu pratiti i na daljinu. 

Glavne prednosti robotskog usisivača su:

  • ogromna ušteda vremena, jer robotski usisivači brinu o čistoći za vas,
  • automatsko punjenje, jer se robot može sam vratiti na stanicu za punjenje,
  • izuzetno moćna baterija (uverite se da robot-usisivač ima litijumsku bateriju),
  • napredne funkcije i mokro čišćenje (pored funkcije usisavanja, neki modeli nude i brisanje poda ili poliranje),
  • robot automatski detektuje promene površine i prilagođava svoja podešavanja u skladu sa tim (što znači da detektuje ivice, stepenice, noge stola i stolice, itd.),
  • minimalno održavanje i
  • usisavanje većih čestica kao što su pirinač, semenke, pseća dlaka.

Šta je sa nedostacima? Ali nije zlato sve što blista. Jedan od najvećih nedostataka robotskih usisivača je njihova visoka nabavna cena, a robotski usisivači nisu prava alternativa klasičnim ili drugim vrstama, jer su poznati po tome što ne čiste svaki milimetar prljavih površina.

5. RUČNI Usisivači

Ako bismo morali da biramo koji usisivač bi trebalo da ima svako domaćinstvo, naš izbor je ručni usisivač, jer je odlično rešenje za brza i mala čišćenja, gde nije potrebno izvlačiti glavni usisivač iz ormara. Njegova pogodnost vam omogućava da se izborite sa manjim nečistoćama bez previše napora i čim vam zatreba. Kada su u pitanju mane, snaga usisavanja je mala, a trajanje baterije kratko.

6. PARNI ČISTAČI

Parni čistači su specijalni usisivači koji rade na pritisak i toplu paru. Namenjeni su za čišćenje svih vrsta površina, a možete ih koristiti i za peglanje, osvežavanje tapaciranog nameštaja, čišćenje rerne, čišćenje kamenca, čišćenje prozora i još mnogo toga. Parni čistač radi slično kao i ekonomični lonac. Voda se zagreva u posebnom rezervoaru dok se ne stvori para. Uz pomoć pritiska i odgovarajućeg priključka parnog čistača, ovo se zatim usmerava na površinu koju želimo da očistimo. Kao opšte pravilo, što je pritisak veći, para brže izlazi, a samim tim je i uklanjanje prljavštine efikasnije.

ČESTO POSTAVLJANA PITANJA:

Kako se čuvati usisivač tako da traje zaista dugo?

Pre svega, potrebno je da filteri budu čisti. Kada to radite, uverite se da filter nije začepljen dlakama i dlačicama. Ako imate usisivač sa kesom, na vreme ispraznite kesu za prašinu i redovno menjajte kese za jednokratnu upotrebu, jer ako to zaboravite da uradite, nesvesno smanjujete usisnu snagu usisivača.

Koja je uloga HEPA filtera?

HEPA filter u usisivaču efikasno hvata male čestice kao što su prašina, grinje i alergeni, pomažući da se poboljša kvalitet vazduha u kući.

Kako prepoznati kada je vreme da zamenite četkicu na usisivaču?

Ako primetite smanjenje efikasnosti usisavanja ili ako četkice pokazuju znake habanja, kao što su uvojci ili izgubljene čekinje, vreme je da ih zamenite. Redovnom zamenom četki usisivač održava optimalan rad i produžava mu životni vek.

Kako odabrati pravi usisivač prema vrsti poda u domu?

Prilikom izbora usisivača, treba da uzmete u obzir vrstu poda koju želite da očistite. Usisivači sa nastavcima za tepihe su pogodni za guste tepihe, dok su usisivači sa mekim četkama bolji za tvrde podove. Ako imate pločice, razmislite o mokro-suvom usisivaču, jer će vam to uštedeti ogromnu količinu vremena.

Sve modele usisivača možete pronaći u TRI O prodavnicama, kao i na našem sajtu. Proverite naše akcije i obezbedite sebi najbolji kvalitet po odličnoj ceni.

Vaš TRI O Jedno mesto za sve pametne kupovine!

Napišite komentar