Zima donosi izazove za svakog vozača – niske temperature, sneg, led i so na putevima mogu ozbiljno da utiču na rad automobila. Ako želiš da izbegneš neprijatna iznenađenja i voziš sigurno, pravilno održavanje auta je ključ. Evo šta treba da uradiš kako bi se tvoj automobil izborio sa zimom bez problema.
1. Proveri akumulator
Zimi, zbog niskih temperatura, akumulatori se sporije pune i isporučuju manje energije. Pre nego što te iznenadi u nezgodnom trenutku, proveri njegovo stanje. Akumulator najbolje funkcioniše kada je potpuno napunjen, ali to se u praksi retko dešava. Nepovoljno je da nivo napunjenosti padne ispod 60-65% jer tada dolazi do hemijskih promena koje mogu izazvati trajna oštećenja.
Ako automobil koristiš povremeno, imaj na umu da paljenje motora na mestu jednom nedeljno po 10-15 minuta nije dovoljno. Time zapravo možeš samo skratiti životni vek akumulatora, a u nekom trenutku motor možda neće hteti da upali jer će akumulator biti ispražnjen ispod kritične granice, što dovodi do većih oštećenja. Ako auto nećeš voziti duže vreme, bolje je izvaditi akumulator i čuvati ga na suvom i toplom mestu. Prazan akumulator je posebno podložan zaleđivanju, već na nekoliko stepeni ispod nule.
Redovna kontrola akumulatora, barem jednom godišnje, preporučuje se u servisu. Tamo mogu testirati njegov kapacitet i upozoriti te na potencijalne probleme kako bi se izbegli ozbiljni kvarovi u budućnosti.
2. Obavezno zimske gume
Zimske gume pružaju bolju kontrolu na snegu i ledu. Proveri dubinu šara – treba da bude najmanje 4 mm. Takođe, redovno proveravaj pritisak u gumama, jer on opada na niskim temperaturama.
3. Zameni tečnosti u vozilu
Nemoj čekati da te iznenadi mraz i niske temperature – na vreme proveri i dopuni antifriz. Ova tečnost nije tu samo da spreči smrzavanje tokom zime, već i da održava motor na optimalnoj temperaturi, čineći je ključnim delom sistema.
Pri dopunjavanju rashladne tečnosti obrati pažnju na tip koji je kompatibilan s tvojim automobilom. Najčešći antifrizi su zelene (G11), plave (G11+), i narandžaste (G12) boje. Mešanje različitih vrsta ili boja antifriza može izazvati probleme u rashladnom sistemu, pa to svakako treba izbegavati.
U zimskim uslovima, redovna letnja tečnost za stakla nije dovoljna jer može da se zaledi već na temperaturama ispod nule, što može oštetiti sistem za pranje stakla ili ostaviti stakla neočišćenim u trenutku kada ti je dobra vidljivost najpotrebnija. Zato koristi isključivo zimsku tečnost za stakla koja je formulisana tako da izdrži niske temperature, često i do -20°C ili niže. Ove tečnosti sadrže aditive koji sprečavaju zaleđivanje i omogućavaju efikasno uklanjanje prljavštine, soli i snega sa stakla. Prilikom kupovine, proveri specifikacije na ambalaži i biraj kvalitetne proizvode koji štite brizgaljke i cevi sistema za pranje stakla. Takođe, redovno dopunjavaj rezervoar da te prazna posuda ne iznenadi tokom vožnje.
Zima može značajno da utiče na performanse motornog ulja u tvom vozilu. Na niskim temperaturama, ulje postaje gušće, što otežava podmazivanje i povećava opterećenje na motor prilikom startovanja. Zato je važno proveriti da li proizvođač vozila preporučuje upotrebu ređeg ulja u zimskom periodu. Na primer, ulja sa oznakama poput 5W-30 ili 0W-20 su pogodnija za hladno vreme jer imaju manju viskoznost pri niskim temperaturama, omogućavajući lakše startovanje motora i bolje podmazivanje pri prvom pokretanju.
Promena ulja na zimu može pomoći motoru da radi efikasnije i smanjiti trošenje delova. Ako nisi siguran koje ulje da koristiš, proveri u priručniku vozila ili se posavetuj sa stručnjakom u servisu. Redovna zamena ulja i filtera takođe doprinosi produženju životnog veka motora, pa nemoj zaboraviti da i to planiraš u pripremama za hladne mesece.
4. Proveri grejanje i ventilaciju
Tokom zime, grejanje i ventilacija igraju ključnu ulogu ne samo u tvom komforu, već i u bezbednosti vožnje. Pravilno funkcionišuće grejanje omogućava brzo zagrevanje kabine, što čini vožnju prijatnijom u hladnim jutarnjim satima. S druge strane, ventilacija je neophodna kako bi sprečila zamagljivanje stakala, što je česta pojava tokom zimskih meseci zbog temperaturne razlike između unutrašnjosti i spoljašnjosti vozila.
Pre nego što zima u punoj snazi stigne, testiraj sistem grejanja. Uveri se da vazduh koji izlazi iz ventilacionih otvora brzo dostiže željenu temperaturu i da svi otvori rade kako treba. Ako primetiš da grejanje ne radi kako treba ili da ventilacija ne uspeva da spreči magljenje stakala, to može biti znak problema sa termostatom, rashladnim sistemom ili filterom kabine.
Zapušen filter kabine je čest uzrok slabog protoka vazduha, pa bi trebalo da ga zameniš ako je prljav ili star. Takođe, proveri stanje grejača zadnjeg stakla – često se desi da neki od grejnih elemenata prestane da radi, što otežava održavanje čiste i jasne vidljivosti.
Ako primetiš bilo kakve nepravilnosti, obrati se servisu pre nego što niske temperature otežaju vožnju. Ispravni grejanje i ventilacija su ključni saveznici u održavanju sigurnosti i udobnosti tokom zimskih vožnji.
5. Redovno održavaj kočioni sistem
Zimi je ključno da kočnice i gume na tvom vozilu budu u savršenom stanju. Na snegu i ledu zaustavno rastojanje se drastično povećava, a istrošene ili neispravne kočnice taj problem samo dodatno pogoršavaju. Zato nemoj čekati – proveri kočnice i, ako je potrebno, odmah ih popravi ili zameni.
Kada je reč o gumama, pažljivo pregledaj njihove gazeće slojeve. Ako su vidno izlizane, imaju oštećenja ili dubina šare nije adekvatna, vreme je za zamenu. Zimske gume sa dobrim prianjanjem mogu napraviti ogromnu razliku u stabilnosti vozila i kontroli na klizavim putevima.
Takođe, ne zaboravi da u prtljažniku imaš lance za sneg. Oni su nezamenjivi ako se nađeš na deonici gde su obavezni ili gde su uslovi na putu izuzetno teški. Pripremom na vreme obezbeđuješ sigurniju i mirniju vožnju tokom zimskih dana.
6. Spremi opremu za hitne situacije
Zimi uvek imaj:
- Strugač za led i četku za sneg
- Lanci za sneg (ako voziš u planinama)
- Komplet prve pomoći
- Ćebe, kablove za paljenje i baterijsku lampu
- Lopaticu za sneg
Pre nego što kreneš na put, proveri vremensku prognozu i stanje puteva. Očisti stakla, retrovizore i farove pre vožnje. Vozi pažljivo, bez naglih ubrzanja ili kočenja, kako bi smanjio rizik od proklizavanja. Uz malo truda, tvoj automobil će lako prebroditi zimu, a ti ćeš voziti bezbrižno i sigurno. Ako ti treba dodatna oprema ili alati, poseti TRI O i obezbedi sve što ti treba!
TRI O - JEDNO MESTO ZA SVE PAMETNE KUPOVINE!
SRPSKI TRGOVINSKI LANAC