Krečenje kuće je ključni korak u održavanju i poboljšanju njenog izgleda. Ovaj proces podrazumeva prekrivanje zidova, plafona i drugih površina sa slojem kreča ili boje kako bi se osvežio prostor i zaštitili zidovi od vlage, prljavštine i drugih oštećenja. Kada se odlučiš na ovaj korak potrebno je da dobro isplaniraš sve, od same ideje do kompletnog budžeta i vremena koje treba uložiti u ceo proces. Pametno pristupi zadatku, precizno izmeri površinu, napravi spisak potrebnog alata i materijala. Takođe, bitno je i da se informišeš o sastojcima koji se nalaze u bojama. Potrudi se da biraš boje sa manjim udelom otrovnih supstanci. Kako bi znao koliko boje da kupiš, izmeri prostor, a prodavci će na osnovu te mere znati koja količina boje ti je potrebna. Ukoliko krečiš više prostorija istom bojom, preporuka je da je odjednom pripremiš kako ne bi došlo do razlike u nijansama ako za svaku prostoriju posebno pripremaš.
Priprema i zaštita prostorije pre farbanja
Prvi korak je, naravno, oslobađanje prostora odnosno pomeranje svog nameštaja, prekidača i utičnica, dok vrata, prozore i pod treba obavezno zaštititi folijom i zaštitnom trakom tako da folija bude zategnuta i dovoljno razvučena kako bi sprečila prodor prašine i prolivene tečnosti do poda.
Šta je sve potrebno da imaš od alata i materijala?
- Četkice različitih širina
- Valjak za farbanje različitih veličina
- Drška za valjak
- Molerska traka
- Rešetka
- Merdevine
- Posuda za pripremu boje
- Poludisperzija
- Toner za krečenje
- Podloga za krečenje
- Glet masa
- Rukavice
- Akrilni silikon
- Zaštitna folija za nameštaj
- Špahtla
- Zaštitna maska
- Šmirgla
- Mešač boja
Izbor boja
Prilikom izbora boje važno je uzeti u obzir estetske preferencije, ali i praktične faktore kao što su osvetljenje u prostoriji i funkcionalnost izabrane boje. Takođe, treba uzeti u obzir vrstu boje koja se koristi (na bazi tonerili ulja) i da li je potrebna dodatna zaštita, kao što su antialergijska ili antifungalna svojstva. Uvek je najlakše raditi s belom bojom, ali ako si ipak za nešto kreativnije, možeš samostalno dodavati pigment u belu boju ili ti to mogu u radnji napraviti gde je na tebi samo da kažeš koju nijansu želiš.
Priprema površine
Zidovi trebaju biti čisti i glatki pre nanošenja boje ili kreča. To obično uključuje uklanjanje starih slojeva boje ili kreča, popravku oštećenja na zidovima, kao što su pukotine ili neravnine i brušenje površina radi postizanja glatke teksture. Pukotine na zidu kao što su rupice od eksera i slično, moguće je rešiti uz glet masu. Smesa glet mase i vode ne sme da bude ni gusta a ni previše retka. Popuni rupe i ostavi da se osuši.
Kako bi zidovi bili 100% spremni za dalji proces, preporuka je usisavanje prašine sa zidova, a možeš i da ih navlažiš.
U cilju ti je da uz što manje napora odradiš što kvalitetniji posao, zato bi bilo dobro da zid premažeš podlogom za krečenje kako bi već pri prvom sloju farbe željeni efekat bio vidljiv. Na taj način boja će se apsorbovati ravnomerno i neće ostavljati mrlje za sobom.
S obzirom da je provetrenje prostorije obavezno, biraj period krečenja i farbanja kada je nivo vlage u atmosferi niži kako bi sušenje zidova trajalo kraće.
Nakon što su površine pripremljene i odabrana je boja, sledi proces nanošenja boje ili kreča. To može biti ručno bojenje četkama i valjcima ili korišćenjem spreja za bojenje, u zavisnosti od preferencija i veličine prostora.
Pre upotrebe, boja mora biti dobro pripremljena i promešana po uputstvu proizvođača. Treba naneti minimalno 2 sloja. Prvi sloj je tanji u odnosu na drugi koji je gušći, a ukoliko je zid više prljav ili ako je u pitanju nova površina, nekada je potrebno i više od dva sloja naneti radi što boljih rezultata.
Uvek počni od plafona, da se ne bi desilo da boja curi po ofarbanim zidovima. Kada farbaš plafon poželjno bi bilo da na valjak pričvrstiš podesivi nastavak jer uz pomoć njega neće ti biti potrebne merdevine. Potom se malim valjkom horizontalno izvuče na zidu pruga tik ispod plafona i isto tako u dnu, iznad lajsne parketa. Onda se vertikalnim pokretima velikim valjkom kreči ceo zid, po redu dok se ne napravi krug kroz celu prostoriju. Bitno je da budeš brz tako da je boja i dalje mokra na mestima kontakta i da se prianja. Tako se izbegavaju linije između slojeva premaza.
Kreči dugim potezima tako što ćeš prevući ruku nagore kako bi boju oslobodio, a zatim nadole da bi je još bolje pritisnuo na zid, pa ponovo na gore da pokriješ tragove četkice. Preporučuje se da nikada ne farbaš novootvorenom bojom od sredine zida jer može doći do toga da nijansa neće biti ista. S toga, ako nanošenje nije ravnomerno, pokušaj da ukloniš višak boje sa četkice povlačenjem slikarske mreže. U slučaju da boja kapne na zid, odmah je obriši inače će biti vidljiva.
Nakon nanošenja prvog sloja boje ili kreča, obično se dopušta da se osuši pre nanošenja drugog sloja. Ovaj korak može biti ponovljen kako bi se postigao željeni izgled i pokrivenost
Čišćenje prostora
Savetujemo da sve opereš dok se još boja nije osušila, jer u suprotnom postoji mogućnost da se nikad ne opere. Tvrdokorne mrlje možeš natopiti alkoholom i ostrugati sa tkanine. Sveža boja sa površina kao što su prozori ili podovi se lako uklanja krpom, a osušena boja se mora zagrebati oštrim predmetom.
Četke sa bojom na bazi vode se mogu lako oprati toplom vodom, a uljana boja sa četkica se može ukloniti sa rastvarivačima, potom sapunom i vodom. Valjak i mrežicu takođe možeš lako s vodom. Samo dobro oprana četka i valjak se mogu iskoristiti i sledeći put!
Poseti tebi najbližu TRI O prodavnicu ili pogledaj šta je sve u ponudi na sajtu. Vreme je za osvežavanje tvog doma uz TRI O!
TRI O - JEDNO MESTO ZA SVE PAMETNE KUPOVINE!
SRPSKI TRGOVINSKI LANAC